Lokalni izbori u Beranama: Šta će kandidati uraditi da unaprijede situaciju sa napuštenim životinjama?
U Beranama će 8. decembra biti održani prijevremeni lokalni izbori na kojima će se pojaviti deset kandidatskih lista. Udruženje Korina je uputilo upit ka svima njima tražeći odgovore o njihovim predizbornim kampanjama, a koji se tiču problematike napuštenih životinja, rada opštinskog skloništa za pse i uopšteno zaštite dobrobiti životinja, ali i aktivnostima koje planiraju da preduzmu ukoliko budu vršioci izvršne vlasti u naredne četiri godine.
Od deset lista, zaključno sa izbornom tišinom, ukupno su odgovorile njih tri, čije detaljne odgovore možete pročitati u nastavku.
U pitanju su: Lista „Evropski savez – SD, SDP, LP i građani – Da i tebi svane, Berane!” pod rednim brojem 7, Lista „Vladislav Dajković – Berane može bolje – Slobodna Crna Gora – Slobodni građani Berana” pod rednim brojem 5, kao i ,,Grupa građana – Živimo za mladost – Milanko Šćekić“ pod rednim brojem 6.
1. Kako ocjenjujete dosadašnji rad vaše lokalne samouprave u oblasti kontrole populacije pasa i zaštite dobrobiti napuštenih životinja u prethodnih nekoliko godina?
EVROPSKI SAVEZ: Nažalost, moramo istaći da su uslovi za napuštene pse godinama izuzetno loši. Nedostatak adekvatne hrane, osnovne higijene i humanih uslova za njihov smještaj ukazuje na ozbiljne propuste u radu lokalne samouprave. Problem je dodatno pogoršan nedovoljnim angažovanjem na rješavanju pitanja prevelike populacije napuštenih pasa, kao i nedostatkom programa za sterilizaciju, edukaciju građana i poboljšanje infrastrukture za postojeće prihvatilište.
Ovakva situacija je neprihvatljiva i ukazuje na hitnu potrebu za većom pažnjom, organizovanim akcijama i transparentnijim ulaganjima u ovu oblast kako bi se obezbijedila osnovna dobrobit životinja.
VLADISLAV DAJKOVIĆ: Lokalna uprava u Beranama nije postigla zadovoljavajuće rezultate po pitanju napuštenih života. Štaviše, situacija je alarmantna i smatram da se nešto pod hitno mora mijenjati na bolje. Kao neko ko je deset godina u svom domaćinstvu imao psa, itekako sam zabrinut za stanje životinja u ovoj opštini.
GRUPA GRAĐANA – MILANKO ŠĆEKIĆ: Nemamo ništa dobro da kažemo o dosadašnjem radu lokalne samouprave po ovom pitanju. Podržavamo volontere koji časno rade i zalažu se za dobrobit napuštenih životinja, ali lokalna samouprava je samo radila kad je morala. Na svu sreću, imamo primjera radi Tanju Radević, koja se bori za svaku napuštenu životinju, sa vrlo malo sredstava, i Martu Darmanović od koje sadašnja lokalna vlast ima strah.
2. Da li ćete, ukoliko budete dio izvršne vlasti, uticati na promjenu načina rada i unapređenje uslova za boravak pasa u skloništu za napuštene životinje opštine Berane i na koji način?
EVROPSKI SAVEZ: Kada budemo dio izvršne vlasti, svakako ćemo se zalagati za unapređenje uslova za boravak životinja u skloništu za napuštene životinje. Planiramo da u saradnji sa nevladinim organizacijama koje se bave pravima životinja radimo na sveobuhvatnom pristupu rješavanju ovog problema.
Naš cilj je da unaprijedimo higijenske uslove u skloništu, obezbijedimo dovoljnu količinu kvalitetne hrane i omogućimo veterinarsku njegu za sve životinje.
Pored toga, radićemo na sprovođenju programa sterilizacije i edukaciji građana o odgovornom vlasništvu i zaštiti napuštenih životinja. Vjerujemo da zajedničkim radom sa NVO sektorom možemo stvoriti trajna rješenja i osigurati da sklonište bude mjesto gdje će napuštene životinje imati dostojanstvene uslove života.
VLADISLAV DAJKOVIĆ: Azil za napuštene životinje u Beranama je u javnosti prepoznat kao sinonim za loš tretman napuštenih pasa. Sa tom praksom ćemo završiti odmah nakon predstojećih izbora, a odgovorne „stručnjake” koji su čak i zdrave pse ubijali – ispratićemo kući.
GRUPA GRAĐANA – MILANKO ŠĆEKIĆ: Ako nam se ukaže prilika da budemo dio izvršne vlasti, natjeraćemo nadležne da poštuju zakone. Tjeraćemo ih kao pojedinci i dalje, jer je to problem svih nas, ne samo opštine.
Da je i prošla vlast poštovala zakone Crne Gore, mi ne bismo imali ove probleme. Kao prvo: Natjerali bismo zaposlene, koji primaju platu u takozvanom Azilu BA da dolaze na posao i rade posao za koji su plaćeni, jer to sada nije slučaj. Takođe bi inspekcija morala da bude ažurnija. Inspektora ima, ali ni oni ne rade svoj posao.
Ako dođemo u mogućnost da odlučujemo, pozvaćemo stručnjake i volontere i sa njima u dogovoru riješiti probleme – Prvo treba stanje obuhvatiti i onda sistematski raditi. Takođe će svaka NVO koja dobija novac od opštine, morati da dokaže rezultate rada, jer, da se ne lažemo, ima i organizacija koje novac uzimaju, a ništa po tom pitanju ne rade.
3. Da li planirate da u narednom periodu obiđete ovo sklonište i kakav je vaš utisak o dosadašnjem stanju ukoliko ste već imali priliku da ga posjetite?
EVROPSKI SAVEZ: Kandidat na listi (drugi po redu) Vladimir Jašović, koji je tehničar veterine, već je imao priliku da posjeti sklonište prije mjesec dana kada je i udomio psa. O ovom udomljavanju postoji i zvanična dokumentacija. Na osnovu njegovog stručnog uvida, evidentno je da su uslovi u skloništu izuzetno loši – životinje su u neadekvatnim prostorima, bez dovoljno hrane i osnovne higijene.
Ovi problemi su neprihvatljivi i dodatno nas motivišu da se hitno angažujemo na unapređenju stanja kroz konkretne mjere i saradnju sa relevantnim institucijama i organizacijama poput vaše.
VLADISLAV DAJKOVIĆ: Nisam imao priliku, ali svakako planiram u skorije vrijeme to da učinim.
GRUPA GRAĐANA –MILANKO ŠĆEKIĆ: Do 8. 12. nećemo obilaziti sklonište, jer nismo dio tog bizarnog predizbornog teatra. Mi smo snimali stanje u skloništu još prije nego što smo osnovali stranku. Poslije izbora ćemo takođe obilaziti sklonište. Znamo da je stanje katastrofalno i da se zakoni ne poštuju. Nema šta da uljepšavamo sadašnjicu.
4. Da li biste podržali inicijative za poboljšanje zaštite napuštenih životinja i uvođenje modernih praksi u oblast kontrole populacije pasa u opštini Berane?
EVROPSKI SAVEZ: Apsolutno bismo podržali inicijative za poboljšanje zaštite napuštenih životinja i uvođenje modernih praksi u oblasti kontrole populacije pasa u opštini Berane. Vjerujemo da je ključ uspjeha u saradnji sa nevladinim organizacijama koje se bave pravima i zaštitom životinja, jer one posjeduju stručnost i iskustvo u ovoj oblasti.
VLADISLAV DAJKOVIĆ: Apsolutno. Prije svega, mislim da je vrijeme da se napravi analiza koliko napuštenih životinja imamo u Beranama, a onda shodno tome pristupiti rješenjima. Sterilizacija, čipovanje, vakcinacija, stanice za prehranu pasa na određenim lokacijama, samo su neke od mjera koje bih predložio svom timu u Beranama.
GRUPA GRAĐANA – MILANKO ŠĆEKIĆ: Bezrezervno DA! Baš jutros smo gledali intervju Tamare Tomić o akciji „Vakcina-čip-pasoš”, koja je tu ideju vrlo lijepo objasnila i koja je zasnovana na realnim činjenicama. Ne moramo mi kao opštinska vlast da izmišljamo toplu vodu, već da podržimo i budemo partner dobrim inicijativama. A takvih ima.
5. Da li smatrate bitnim da se u budžetu opštine izdvoje sredstva za mjere kontrole populacije pasa i kako to rangirate na prioritetnoj skali od 1 do 10, za svaku godinu narednog četvorogodišnjeg perioda?
EVROPSKI SAVEZ: Smatramo da je izuzetno važno da se u budžetu opštine izdvoje sredstva za mjere kontrole populacije pasa, i ovaj prioritet rangiramo ocjenom 10 za svaku godinu narednog četvorogodišnjeg perioda. Ovo pitanje je od velikog značaja iz više razloga:
– Humanost prema životinjama: Napušteni psi često žive u teškim uslovima bez hrane, vode i adekvatne njege, što je nehumano i neprihvatljivo. Obezbjeđivanje sredstava za programe sterilizacije, veterinarsku njegu i skloništa omogućava im dostojanstveniji život.
– Smanjenje patnje životinja: Kontrola populacije kroz sterilizaciju i edukaciju građana sprečava nekontrolisano razmnožavanje i time smanjuje broj životinja koje završavaju na ulici, izložene bolestima i povredama.
– Zaštita zajednice: Humanim rješenjima, poput modernizacije skloništa i uvođenja savremenih programa kontrole populacije, smanjuju se potencijalne opasnosti koje napuštene životinje mogu predstavljati, dok se istovremeno gradi saosjećajnija i odgovornija zajednica.
Ulaganje u ove mjere nije samo znak brige za životinje, već i za zdravlje i bezbjednost svih građana, čineći ovu inicijativu jednim od najvažnijih prioriteta za svaku narednu godinu.
VLADISLAV DAJKOVIĆ: Apsolutno. Ko ne vodi računa o životinjama, taj nema empatije da vodi računa ni o društvu. Uostalom, životinje nas nikad nisu razočarale, a ljudi, bogami, jesu.
GRUPA GRAĐANA – MILANKO ŠĆEKIĆ: To je teško odgovoriti, jer nemamo uvid u sadašnje stanje, a da vas lažemo, ne pada nam na pamet. Da se može sa malo novca puno uraditi, to je činjenica. Troši opština Berane i sad novac na račun životinja, samo taj se novac pogrešno ulaže. Životinje su živa bića i jasno je da moraju da budu prioritet svakoj vlasti.
Korina | 7. 12. 2024.
Naslovna fotografija: Ribo Raičević/Moja Crna Gora